SPOTKANIE Z CZŁONKAMI ZARZĄDU NA TEMAT PODWYŻEK. OPINIE PRACOWNIKÓW!
18 mar o 16:56
W dniu 9 marca uczestniczyliśmy w spotkaniu z Członkami Zarządu, którego celem było szczegółowe omówienie przyjętego podejścia do procesu podwyżkowego w 2022. Pomimo przedstawionej prezentacji przez Panią Dyrektor Biura Wynagrodzeń i Świadczeń Dodatkowych wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Nie było przestrzeni na szerszą dyskusję, ani na uzyskanie wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania. Poprosiliśmy o kolejne spotkanie, na które czekaliśmy 9 dni. Wieczorem, dzień przed ustalonym terminem zostało odwołane i przełożone. Po spotkaniu odnieśliśmy wrażenie, że Członkowie Zarządu, ale również odpowiedzialni za zmiany decyzyjni Dyrektorzy nie mają sobie nic do zarzucenia, zarówno co do sposobu kilkumiesięcznej komunikacji na temat podwyżek, zasad ich podziału dla poszczególnych grup pracowniczch, jak i konkretnych pracowników. Nie widzą i nie rozumieją powodów niezadowolenia oraz zarzutów dotyczących braku przejrzystości całego procesu. Nie otrzymaliśmy informacji o planowanych działaniach mających na celu zadbanie o osoby, które czują się skrzywdzone, oszukane czy pominięte w procesie podwyżkowym. Nic nie zostało powiedziane, na temat dodatkowych działań czy komunikacji w celu naprawy sytuacji w tak fundamentalnym obszarze, jakim są wynagrodzenia pracowników.
Pytań, które się nasuwają po spotkaniu, jest wiele. Oto niektóre z nich:
-
Czy pracodawca planuje dodatkową komunikację do pracowników w celu precyzyjnego wyjaśnienia przyjętego podejścia do podziału puli podwyżkowej?
-
Czy Zarząd i osoby decyzyjne odpowiedzą transparentnie na pytania pracowników i związków zawodowych dotyczące podwyżek i kiedy to nastąpi?
-
Jak się ma otwartość Zarządu na dialog z pracownikami w sytuacji, gdy "wirtualne spotkanie z zarządem" w dniu 10.03.2022 r., kończy się w połowie zaplanowanego czasu w momencie, gdy na czacie pojawiają się niewygodne pytania dotyczące podwyżek?
-
Jak się ma kilkumiesięczna komunikacja sugerująca podwyżki powyżej inflacji do faktycznych kwot, jakie otrzymali poszczególni pracownicy?
-
Kiedy otrzymamy dodatkowe jednorazowe świadczenie i pojawi się dodatkowa komunikacja w tej sprawie obiecana 25.02.2022 r.?
-
Czy w związku z zaistniałą sytuacją pracodawca planuje w przyszłości konsultacje ze związkami zawodowymi w obszarze podziału puli podwyżkowej?
-
Na jakiej podstawie pracodawca w swojej prezentacji powołuje się na realizacje postulatów związkowych, nie konsultując tego wcześniej z zainteresowanymi?
-
Co pracodawca zamierza zrobić w związku ze skonfliktowaniem załogi i pojawianiem się plotek o wysokich podwyżkach poszczególnych, uprzywilejowanych grup pracowniczych?
- Jaki konkretnie był średni procent wzrostu wynagrodzenia na stanowisku BRM?
- Jak się ma konkurencyjność zarobków na stanowisku BRM wobec problemów rekrutacyjnych i konieczności przyznawania wyższych płac zasadniczych nowym pracownikom?
- Jakie stanowiska (nazwy, zakres obowiązków) były brane pod uwagę, aby określić dużą atrakcyjność wynagrodzenia na stanowisku BRM w stosunku tz. "rynku"?
- Przedstawiano nam wysokie dochody pracowników operacyjnych, za grudzień czy poprzedni rok, wartości te podawano sumarycznie z premiami. Czy podejmując decyzję o wzroście wynagrodzenia poszczególnym grupom pracowniczym w przypadku innych stanowisk w firmie, brano pod uwagę uzyskiwane premie roczne czy kwartalne?
- Czy pracodawca, dzieląc pulę przeznaczoną na podwyżki dla stanowiska BRM, brał pod uwagę zeszłoroczne premie wypracowane przez pracowników? Jakie gwarancje mają BRM-owie na uzyskanie podobnych w tym roku, skoro aktualny regulamin premiowania wprowadzany był bezprawnie i zawiera zapisy obchodzące ustawę o związkach zawodowych a w szczególności art. 27 ust. 3 ustawy z 23 maja 1991 r. (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) który mówi, że regulaminy nagród i premiowania powinny być ustalane i zmieniane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową?
Pytania można mnożyć ....
Przed spotkaniem przekazaliśmy Członkom Zarządu część otrzymanych opinii zawiedzionych pracowników (dostępne tu po podaniu hasła). Podczas spotkania nie dowiedzieliśmy się co pracodawca ma im do zaoferowania w zaistniałej sytuacji. Czy jedynym rozwiązaniem jest szukanie lepiej płatnej pracy? Oczekujemy od pracodawcy transparentnych odpowiedzi i realnych działań mających na celu odpowiednie docenienie wszystkich pracowników.
Powody, dla których warto zapisać się do Związków Zawodowych
ZAPISZ SIĘ
O PRZYSTĄPIENIU DO ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH NIE DOWIE SIĘ PRACODAWCA, TWÓJ PRZEŁOŻONY JAK RÓWNIEŻ INNI CZŁONKOWIE ZWIĄZKU.
Składki członkowskie wynoszą 10 PLN miesięcznie lub 30 PLN kwartalnie.
Bank Pocztowy SA nr 90 1320 1120 2574 8855 2000 0001.